Profesjonaliści doradzają: Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym

Mieszkanie urządzone w stylu industrialnym to propozycja dla osób ceniących sobie niebanalne rozwiązania, surowe materiały i minimalistyczne formy. To styl, który powstał w latach 50. i 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i charakteryzował się surowością i minimalizmem. Dziś jest bardzo popularny i chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Oto kilka rad, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym.


1. Zastosuj surowe materiały

Jednym z kluczowych elementów stylu industrialnego są surowe materiały. W mieszkaniu urządzonym w tym stylu warto postawić na meble wykonane z drewna, metalu, betonu czy cegły. Mogą to być np. ławy, regały, szafki, stoły czy krzesła. Meble powinny być proste i minimalistyczne, bez ozdób i niepotrzebnych zdobień.

2. Postaw na neutralne kolory

W stylu industrialnym najczęściej stosuje się neutralne kolory, takie jak szarości, beże, brązy czy czernie. Można jednak również postawić na odważne akcenty kolorystyczne, np. czerwone poduszki czy zielone donice z roślinami. Warto pamiętać, że kolory powinny być stonowane i harmonijnie komponować się ze sobą.


3. Wykorzystaj betonowe akcenty

Beton to jeden z charakterystycznych materiałów w stylu industrialnym. Można zastosować go w postaci ścian, posadzek czy elementów dekoracyjnych, takich jak donice czy lampy. Betonowe akcenty nadają wnętrzu surowy i minimalistyczny charakter.

4. Zastosuj oświetlenie w stylu loftowym

W stylu industrialnym warto postawić na oświetlenie w stylu loftowym. To oświetlenie, które przypomina wyposażenie fabryczne - surowe i minimalistyczne. Mogą to być lampy wiszące, kinkiety czy lampki stołowe. Ważne, aby oświetlenie było skomponowane z pozostałymi elementami wnętrza i wpisywało się w surowy styl.


5. Dodaj elementy dekoracyjne

W stylu industrialnym warto postawić na elementy dekoracyjne, które będą kontrastować z surowością materiałów. Mogą to być np. plakaty, obrazy czy grafiki, ale równie dobrze można postawić na rośliny w industrialnych donicach czy designerskie wazony. Warto pamiętać, że elementy dekoracyjne powinny być minimalistyczne i nie przesłaniać surowego charakteru stylu.

Podsumowanie

Styl industrialny to propozycja dla osób cenią ... sobie surowość, minimalistyczne formy i wyjątkowe materiały. Urządzenie mieszkania w tym stylu wymaga odrobiny kreatywności i przemyślanej aranżacji. Dzięki zastosowaniu surowych materiałów, neutralnych kolorów, betonowych akcentów, oświetlenia w stylu loftowym oraz minimalistycznych elementów dekoracyjnych można stworzyć wyjątkowe i niebanalne wnętrze.


FAQ:

Czy styl industrialny pasuje tylko do loftów i przestrzeni komercyjnych?

Nie, styl industrialny może być stosowany w różnego rodzaju przestrzeniach mieszkalnych, nie tylko w loftach czy przestrzeniach komercyjnych. Ważne jest, aby zastosować odpowiednie surowe materiały, neutralne kolory i minimalistyczne formy, aby uzyskać charakterystyczny styl.

Czy styl industrialny wymaga dużych kosztów?

Nie, styl industrialny nie musi wymagać dużych kosztów. Można wykorzystać wiele tanich materiałów, takich jak drewno, beton czy metal, aby uzyskać surowy charakter wnętrza. Ważne jest, aby postawić na minimalistyczne i proste formy, które są charakterystyczne dla tego stylu.

Czy w stylu industrialnym można stosować elementy kolorowe?

Tak, w stylu industrialnym można stosować elementy kolorowe, jednak należy pamiętać o stonowanych barwach, które będą harmonijnie komponować się z surowymi materiałami. Najlepiej postawić na jedną lub dwie odważne barwy, które będą stanowić akcent w minimalistycznej aranżacji.

Jakie rośliny pasują do stylu industrialnego?

Do stylu industrialnego pasują rośliny o surowym i minimalistycznym charakterze, takie jak np. dracena, sansewieria czy kaktusy. Ważne, aby donice były wykonane z surowych materiałów, takich jak beton czy metal, aby wpisywały się w surowy charakter stylu.

Czy styl industrialny pasuje tylko do mieszkań w dużych miastach?

Nie, styl industrialny może być stosowany w różnego rodzaju przestrzeniach mieszkalnych, nie tylko w dużych miastach. Ważne jest, aby zastosować odpowiednie materiały i minimalistyczne formy, aby uzyskać charakterystyczny styl.

Popularne posty z tego bloga

Profesjonaliści doradzają: Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

Profesjonaliści doradzają: Jak urządzić przestrzeń biurową w domu? Zaaranżuj swoje miejsce do pracy

Jak urządzić przestrzeń na balkonie lub tarasie?