Jak urządzić przestrzeń na balkonie lub tarasie?

 Jeśli posiadasz niewielki balkon w swoim mieszkaniu, nie rezygnuj z jego urządzenia! Nawet mała przestrzeń może być wykorzystana na przyjemne chwile spędzone na świeżym powietrzu. W tym artykule podpowiemy Ci, jak urządzić niewielki balkon w sposób funkcjonalny i estetyczny.


1. Zastanów się, jak chcesz wykorzystać swoją przestrzeń

Przede wszystkim musisz zdecydować, jak chcesz wykorzystać swój balkon. Czy chcesz zrobić z niego ogródek ziołowy, miejsce do czytania czy może mały salonik na świeżym powietrzu? Planowanie wstępne pozwoli Ci na wybranie odpowiednich mebli i dodatków, które będą funkcjonalne i estetyczne.

2. Wybierz odpowiednie meble

Na niewielkim balkonie warto postawić na lekkie meble, które można łatwo przestawiać w zależności od potrzeb. Świetnym rozwiązaniem są składane krzesła i stolik, które można schować na czas deszczu czy wiatru. Wybierając meble, zwróć uwagę na ich rozmiar i styl – powinny być dopasowane do wielkości balkonu oraz Twojego gustu.


3. Dodaj rośliny

Rośliny to nieodłączny element każdego balkonu. Wybierając rośliny, zwróć uwagę na ich wymagania – na niewielkim balkonie warto postawić na gatunki, które nie rosną zbyt szybko i nie potrzebują dużej ilości słońca. Rośliny mogą być umieszczone w doniczkach, wieszakach lub skrzynkach balkonowych.

4. Zadbaj o oświetlenie

Oświetlenie balkonu pozwoli Ci cieszyć się nim także wieczorem. Wybierając oświetlenie, zwróć uwagę na jego styl – powinno być dopasowane do reszty wystroju. Świetnym rozwiązaniem są lampki na baterie lub zasilane solarnie.


5. Dodaj dodatki

Ostatnim krokiem jest dodanie dodatków, które uzupełnią cały wystrój balkonu. Mogą to być poduszki, narzuty, lampiony, dywaniki czy dekoracje ścienne. Pamiętaj jednak, że na niewielkim balkonie warto zachować umiar – zbyt wiele dodatków może sprawić, że przestrzeń będzie zbyt zatłoczona i mało funkcjonalna. Mam nadzieję, że te porady pomogą Ci urządzić Twój niewielki balkon w sposób funkcjonalny i estetyczny!

FAQ:

Czy muszę kupować specjalne meble do niewielkiego balkonu?

Nie musisz kupować specjalnych mebli, ale warto wybrać takie, które są lekkie, łatwe do przenoszenia i zajmują niewiele miejsca. Meble z funkcją przechowywania, takie jak składane krzesła lub stoliki, są dobrym wyborem dla niewielkich balkonów.

Jakie rośliny są najlepsze do niewielkiego balkonu?

Rośliny doniczkowe o mniejszych rozmiarach i rośliny pnące są dobrym wyborem do niewielkich balkonów. Owoce i warzywa w doniczkach również mogą być świetnym dodatkiem do małego balkonu.

Jak mogę stworzyć w niewielkim balkonie więcej prywatności?

Możesz zainstalować rolety lub roletki, lub postawić rośliny doniczkowe o większych rozmiarach, które stworzą naturalną zasłonę. Możesz również umieścić na balkonie ekran lub przesłonę, aby uzyskać więcej prywatności.

Popularne posty z tego bloga

Profesjonaliści doradzają: Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

Profesjonaliści doradzają: Jak urządzić przestrzeń biurową w domu? Zaaranżuj swoje miejsce do pracy